Consolis Parma ja EcoUp yhteistyöhön rakentamisen päästöjen vähentämiseksi

Consolis Parma ja EcoUp yhteistyöhön rakentamisen päästöjen vähentämiseksi

Consolis Parma ja EcoUp ovat solmineet sopimukset jauhetun masuunikuonan toimittamisesta ja kehitysyhteistyöstä vähähiilisten vaihtoehtoisten sideaineiden osalta. Masuunikuonalla ja vaihtoehtoisilla sideaineilla voidaan pienentää elementtibetonien sementtimääriä ja vähentää tuotteiden päästöjä merkittävästi.

Parma ja EcoUp ovat solmineet kaupallisen toimitussopimuksen, jossa EcoUp toimittaa Parmalle vähähiilisten PARMA Green -betonielementtien tuotannossa käytettävää jauhettua masuunikuonaa. Toimitukset alkavat kesän 2026 aikana.

EcoUp tarjoaa Parmalle kotimaassa tuotetun vähähiilisen sideaineen ja yhtiöt edistävät näin kiertotalouteen pohjautuvaa vähähiilisempää rakentamista Suomessa.

EcoUp on hankkinut CE-merkinnän tuottamalleen FinnSlag-nimiselle jauhetulle masuunikuonalle vuonna 2025. Tämän jälkeen EcoUpin tuottamaa jauhettua masuunikuonaa on Parmalla testattu onnistuneesti ontelolaattojen teollisessa valmistuksessa.

Lisäksi yhtiöt ovat aloittaneet yhteistyön, jossa yhtiöt kehittävät yhdessä vähähiilisiä sideaineita. Yhteistyö sisältää erilaisten vähähiilisten sideaineyhdistelmien kehittämistä ja optimointia Parman tarpeisiin, uusien vähähiilisten betonireseptien kehittämistä ja testausta, hiilijalanjälkilaskentaa kehitettäville resepteille ja yhteisten pilottiprojektien toteuttamista.

”Olemme erittäin tyytyväisiä EcoUpin kykyyn vastata kehityshaasteisiin ja aloitettuun konkreettiseen yhteistyöhön uuden raaka-aineen toimituksissa. Uskomme yhteistyön tukevan ympäristöstrategiaamme sekä vähähiilisyyden että kiertotalouden kehittämisessä”, toteaa Parman kehitysjohtaja Juha Rämö.

”Solmitut sopimukset ovat merkittävä edistysaskel EcoUpin Teknologialiiketoiminnassa ja kehitettyjen kyvykkyyksien kaupallistamisessa. Parma on alan johtavana toimijana meille edistyksellinen ja erinomainen asiakas sekä yhteistyökumppani edistämään kiertotalouteen pohjautuvaa vähähiilistä rakentamista”, toteaa EcoUpin toimitusjohtaja Pauli Anttila.

 

Lisätietoja:

Juha Rämö, kehitysjohtaja, Consolis Parma
puh. 040 574 0658
juha.ramo@consolis.com

Pauli Anttila, toimitusjohtaja, EcoUp Oyj
puh. 044 024 6810
pauli.anttila@ecoup.fi